• Ласкаво просимо на Меблева майстерня.
 

Новини:

Крісла

Головне меню

Велюр

Автор Сонце, Вересень 12, 2022, 10:36:53 ДП

Попередня тема - Наступна тема

Сонце

Велюр

     Велюр - назва деяких матеріалів, що мають м'яку ворсову оксамитову (бархатну) поверхню.

     Під велюром розуміють матеріал з ворсом та м'якою фактурою. Тканина велюр варіативна та неоднозначна. Це збірна назва ворсистих матеріалів із різними характеристиками. Так, велюрове взуття виготовляється з м'якої шкіри. Еластичний велюровий трикотаж підходить для створення делікатного одягу, а жаккардовий різновид використовується як оббивний матеріал. (Див. зоб. 1)

     Що таке тканий велюр і як його одержують.
     Велюр англійською та французькою звучить однаково – velours, хоча походження назви все-таки французьке і означать воно «оксамит» («бархат»). Відмінність оксамиту («бархат») від велюру очевидна - ворс у останнього в рази довший.

     Також плутають такі тканини, як вельвет, велюр, пліс. У вельвета ворс густий та з рубчиками. Відомо, як виглядає велюр – на кшталт оксамиту, але м'якший і ворсистий на дотик. Пліс також має ворсисту поверхню, але не таку виразну. Він нагадує плюш на вигляд і дешевший за ціною.

     Також у виробництві одягу використовують флок або велюр, що спричиняє плутанину у споживачів. Щоб зрозуміти, що це за матеріал – флок і чим він відрізняється від велюрового полотна, слід ознайомитись із технологією його виробництва. Флок має неткану основу. Його одержують із відходів текстильного виробництва, а тому він дешевший.

     Натуральний матеріал одержують зі шкіри. Саме він йде на виготовлення взуття та сумок. Що краще - замша і велюрова шкіра, складно судити, адже це, насправді, схожий продукт. Також велюрова шкіра відома як хромова замша, що вкотре підтверджує ідентичність матеріалів. І все-таки різниця є, і її видно з порівняльної таблиці (Табл.1).

     Ми з'ясували, що таке велюр як тканина та нетканий матеріал, але є ще жаккард, який конкурує з велюровим полотном при виробництві автомобільних чохлів та оббивних матеріалів. Що за тканина жаккард та в чому її відмінність? Це текстиль зі складним переплетенням ниток. Він немає ворсу, але є рельєф.

     Використовувати жаккард або велюр можна для перетяжки меблів та салону авто. Однак жаккард – це таке полотно, що не підходить для стелі автомобільного салону, тоді як замінником оксамиту («бархат») можна обшити весь автомобіль зсередини.


     Склад

     Велюрові тканини відрізняються за складом. З чого тільки не роблять велюр: з бавовни, вовни, синтетики. Додають волокна целюлози, поліефіри. Якщо розглядати склад велюру натурального походження, то це 100% шкіра. (Див. зоб. 2)

     Тканий матеріал велюр отримують переважно із бавовняних та вовняних волокон. Перший варіант підходить для виготовлення дитячого одягу та ніжного текстилю, другий – для виробництва верхнього одягу.

     У велюрової тканини, із штучними волокнами, покращені експлуатаційні характеристики. Якщо у складі є лайкра, матеріал виходить дуже еластичним. Поліестер підвищує міцність та полегшує догляд, знижує собівартість.


     Види та їх властивості

     Виробники поділяють матеріал на натуральний велюр, тобто шкіряний і штучний велюр – отриманий в процесі виробництва. Не варто плутати терміни «штучний» та «синтетичний». Велюр для взуття має натуральне походження, для одягу підходить штучне полотно, причому воно може бути на основі натуральних волокон, сумішових та синтетики. Характеристики матеріалу визначаються складом та способом виробництва.

     Назвемо основні види велюру, що знайшли застосування в модній індустрії:

     велюр-стрейч – його отримують із сумішових волокон з додаванням еластану або лайкри, причому за основу береться трикотажне полотно;
     драп-велюр – матеріал на основі натуральної вовни. Переплетення ниток атласне, основна сировина – шерсть мериноса;
     велюр-креш –  має різний склад, відрізняється щільним ворсом і виглядає «пом'ятим». Хаотичні заломи надають полотну незвичайного вигляду;
     велюр-спилок – варіант дубленої шкіри, що використовується при виготовленні верхнього одягу, взуття, аксесуарів;
     мікровелюр - тканина, що більше нагадує флок. Відрізняється приємною фактурою, міцністю. Цю тканину можна розглядати як меблевий велюр;
     гофрований – або плісований. Доповнений дрібними складками або ребристою поверхнею. Використовується при пошитті одягу, переважно суконь та спідниць. Чорний велюр з ефектом пліссе грає на світлі та виглядає виразно;
     жаккардовий  –  також використовується як оббивна тканина, отримують методом переплетення ниток одного типу з додаванням люрексу або шовку. Відрізняється візерунчастою поверхнею.

     Матеріал відрізняється за способом фарбування. Виділяють гладкофарбоване полотно, яке отримують із однотонної нитки або методом фарбування після формування полотна. Також актуальні відрізи з малюнками, нанесеними трафаретами. (Див. зоб. 3)


     Переваги

     Велюр як нетканий матеріал має масу переваг. Він дешевший натуральної шкіри та замші, виглядає презентабельно та зручний у роботі. Однак поступається за зносостійкістю та міцністю на розрив. Якщо говорити про переваги тканого полотна, їх кілька:

–  утримує тепло;
–  приємний на дотик;
–  не схильний до деформації та сідання;
–  добре пропускає повітря;
–  має привабливий зовнішній вигляд;
–  дарує відчуття комфорту.

     Чим вища щільність ворсу, тим щільніша тканина. Матеріал на натуральній основі не викликає алергічних реакцій, приємний до тіла, не провокує подразнення шкіри. Тому його можна використовувати навіть для пошиття дитячих речей.


     Недоліки

     Мінусом одягу з ворсистої тканини вважається здатність притягувати пил. З іншого боку, вироби добре чистяться сухим способом. Темний ворс виглядає неестетично при зіткненні з запорошеними і забрудненими поверхнями. Якщо тканина починає заламуватися, то ворсиста фактура посилює ефект недбалості та неохайності. Однак це не стосується такого різновиду, як креш-велюр.

     Бюджетні варіанти відрізняються низькою стійкістю до механічних впливів. Вони схильні до стирання, ласів, заломів. Однак натуральний матеріал не багато в чому поступається замші. Він довговічний, відштовхує вологу та бруд, підтримує оптимальний мікроклімат. Тому його використовують для виготовлення взуття.


     Галузь застосування

     Велюр штучного походження широко використовується у виробництві одягу та домашнього текстилю. Велюрова нитка з характерною фактурою підходить для рукоділля, переважно в'язання. Майстрині комбінують гладкі та рельєфні нитки, домагаючись незвичайного ефекту. Пряжа для в'язання обійдеться в круглу суму, але результат перевершить усі очікування.

     Практичний велюр сірий або синій часто використовується для обробки інтер'єру. Широко поширений автомобільний велюр. Він йде на пошиття чохлів, причому зносостійка тканина робить салон навіть бюджетного авто презентабельним та вишуканим. Традиційно авточохли з велюру мають практичну палітру кольорів, а ненав'язливі візерунки підвищують привабливість виробу та приховують ознаки зношування – потертості, забруднення, ласи. Те саме можна сказати про автобусний велюр. (Див. зоб. 4)

     Деякі виробники громадських транспортних засобів включають ворсисті чохли в базову вартість. Для перевезень на далекі відстані подібні чохли незамінні – вони роблять поїздку комфортною та радують око.


     Одяг та взуття

     З велюрового трикотажу виходять стильні та зручні спортивні костюми. Споживачі використовують їх не тільки для тренувань, але і як затишний домашній одяг. Ворсиста тканина підходить для пошиття суконь, які на вигляд нагадують оксамит («бархат»). Їх прикрашають металізованою вишивкою, стразами Сваровські, паєтками та бусинами.

     Не менш ефектно виглядають жіночі шапки з ворсистої тканини зі стразами. Головні убори виходять ошатними та стильними. Їх поєднують з пальто та плащами, кожушками та манто. Крім шапок із велюрової тканини роблять берети, капелюшки. (Див. зоб. 5)

     Для дитячого одягу рекомендовано тонке та м'яке полотно на бавовняній основі. Стрейч-велюр підійде для облягаючого та приталеного одягу. З нього шиють жіночі сукні та велюрові комбінезони елегантного дизайну. (Див. зоб. 6)

     Взуття з велюру схоже на замшеве. На пошиття йде лише шкіра, рідше – синтетичні аналоги із просоченнями. Оптимальний матеріал для взуття – хромована замша. Вона йде на виготовлення черевиків, ботильйонів, туфель та ін. Бежеві чоботи з велюру виручать у сухе міжсезоння. Для вечірнього гардеробу варто вибрати велюрові туфлі із металізованим декором.


     Інтер'єр

     В дизайні інтер'єру широкого поширення набув меблевий велюр. Його використовують для оббивки диванів, крісел, пуфів. Жакардовий різновид з оригінальними та складними візерунками підходить для перетяжки будь-яких елементів м'яких меблів. Велюрове крісло у бежевій гамі з дерев'яними елементами підійде для інтер'єру у класичному стилі чи бароко.

     Добре, якщо ворсиста тканина повторюється у дизайні кімнати. Так, з тонкого та м'якого різновиду шиють штори та портьєри, балдахіни, накидки. Однак надмірне захоплення ворсистим полотном може ускладнити інтер'єр. У малогабаритних квартирах таке зловживання не допустиме. (Див. зоб. 7)

     Якщо велюр для меблів відрізняється високою щільністю, то штори з велюру не можуть бути занадто щільними та важкими. На їх виготовлення йде полегшений велюр бавовняний чи сумішовий. Тканина практично не пропускає світло та підходить для оформлення спалень, будуарів. Велюрові штори прикрасять інтер'єр місткої зали, де потрібно приглушити освітлення. У сучасних квартирах може з'явитися комфортне та утилітарне крісло-мішок із кольорового або принтованого велюру.


     Догляд

     З'ясуємо, як прати та сушити велюрові речі. Почнемо з того, що часте прання небажане. Одяг зберігають у захисних мішках, а при забрудненні пробують суху обробку. Чистити велюр можна як м'якою щіткою, так і липким валиком. Якщо цього недостатньо, виріб вистірують. Але як прати велюр правильно? Допустиме ручне прання у воді до 40°C. Як миючі засоби підходять рідкі суміші з не сильним впливом. Як гладити велюр, якщо він зам'явся? Дозволено лише відпарювання генератором або над окропом. Якщо річ перуть і сушать правильно, то заломів та складок не буде.

     Як почистити велюр, коли йдеться про меблеву оббивку? В цьому випадку проводять сухе чищення. Підійде навіть пилосос із спеціальними насадками. Доглядати за велюром в інтер'єрі слід якомога ніжніше, не допускаючи затирання, ласів, плям, що в'їлися. В іншому випадку допоможе тільки хімчистка.

     Тепер дізнаємося, як правильно доглядати за велюровим взуттям. Бруд відмивають мильною губкою, ретельно висушують, а потім обробляють захисними складами для нубука, замші та подібних тканин. Замивання піною допустиме лише в особливо тяжких випадках. Зазвичай обходяться сухим чищенням, а взуття не одягають у дощову погоду.


"Все, що ми чуємо,- це думка, а не факт. Все, що ми бачимо,- це точка зору, а не істина."                                                                                                                   Марк Аврелій

Сонце

.
"Все, що ми чуємо,- це думка, а не факт. Все, що ми бачимо,- це точка зору, а не істина."                                                                                                                   Марк Аврелій

Сонце

.
"Все, що ми чуємо,- це думка, а не факт. Все, що ми бачимо,- це точка зору, а не істина."                                                                                                                   Марк Аврелій

Сонце

.
"Все, що ми чуємо,- це думка, а не факт. Все, що ми бачимо,- це точка зору, а не істина."                                                                                                                   Марк Аврелій

Сонце

.
"Все, що ми чуємо,- це думка, а не факт. Все, що ми бачимо,- це точка зору, а не істина."                                                                                                                   Марк Аврелій