• Ласкаво просимо на Меблева майстерня.
 

Новини:

Крісла

Головне меню

Замша

Автор Сонце, Вересень 02, 2022, 21:33:16 ПП

Попередня тема - Наступна тема

Сонце

     Замша - м'яка бархатиста  шкіра з невеликим ворсом.

     Під замшею розуміється вироблена шкіра тварин із невеликим ворсом. Замша натуральна дуже цінується і коштує дорого, а штучні аналоги не можуть похвалитися довговічністю та комфортом, хоча зовні схожі на натуральний матеріал. Полотно набуває еластичність після просочення жирами. В результаті виходить м'яка та зручна в роботі шкіра. Краї матеріалу не обсипаються, а тому обробки не потребують. Але для естетичності матеріал проходять оверлоком або розрізають ножицями із фігурним лезом (Див. зоб.1).


     Що таке замша?

     Замша – це різновид шкіри. Натуральна замша є дубленою шкірою без лицьового шару. Але замша - це також і тканина, що має бавовняне або шовкове походження і ворсисту поверхню.

     Натуральна замша цінується за теплозберігаючі властивості та естетичність. Замша або замшева шкіра використовується при виготовленні верхнього одягу та взуття. Замша в перекладі українську – сарна. Спочатку замшу отримували зі шкіри цієї тварини. У перекладі на англійську замша – suede або chamois leather, тобто та сама сарна. Назва цієї тварини з французької у перекладі англійською та інші європейські мови звучить схоже (Див. зоб.2).

     Що це за матеріал, ми з'ясували, але існують подібні різновиди шкіри та синтетичні аналоги, які можна сплутати з натуральним матеріалом. Як дилетанту визначити натуральну замшу на вигляд? Перевірити виріб можна по запаху та на дотик. Матеріал змінює колір залежно від напрямку ворсу, він видає природний шкірний запах і відрізняється м'якістю.

     Нерідко матеріал замінюють спилком. Що це таке? Це серединний шар шкіри, з якого видаляють верх та низ. Така обробка робить відріз шорстким, що дозволяє досягти потрібної ворсистості. Тоді виникає запитання: що краще – спилок чи замша? Для цього треба зрозуміти, чим спилок відрізняється від натуральної замші. Виходячи зі специфіки вичинки, можна зробити висновок, що замшева шкіра ворсиста тільки з одного боку, тоді як спилок має бархатисту поверхню з двох сторін. Спилок поступається замшевій шкірі за еластичністю та довговічністю. Щоб серединний зріз шкіри не псувався, його обробляють полімерами, що також негативно відбивається на зовнішньому вигляді виробу при тривалій експлуатації.


    З чого роблять замшу?

     Спочатку для виготовлення замшевих відрізів брали шкіру європейської сарни. Тепер замшу отримують з оленячої шкіри, овець, кіз, свиней. Цінується замша, отримана зі шкіри лося. Матеріал відрізняється водостійкістю, але кінцеві властивості визначаються якістю дублення (Див. зоб.3).
     
     Замша зі шкіри проходить поетапну обробку. Важлива складова замшування – просочування жирами. В результаті покращується еластичність матеріалу, підвищується стійкість до вологи (Див. зоб.4).


     Як роблять текстильну замшу?

     Замшева тканина називається штучним аналогом шкіри. Якісним вважається тканий різновид. Полотно розщеплюють на ворсинки і в результаті виходить матеріал, схожий на натуральну шкіру. Його одержують зі штучного волокна, але це не погіршує експлуатаційних характеристик.

     Якщо основа неткана, то потрібні спеціальні просочення та покриття. Сама технологія виготовлення нетканого матеріалу простіша, а продукція – дешевша, але й довговічність матеріалу менша. Для поціновувачів якісних та екологічних речей, такий варіант не підходить.


     Види та їх властивості

     Виділяють два основні види матеріалу: натуральний та штучний. Під еко замшею розуміється синтетичний різновид, який зовні нагадує дублену шкіру і багато в чому повторює її властивості.

     Плюсом штучних аналогів є не тільки те, що вдається врятувати ні в чому не винних тварин. Цей матеріал варіативніший у плані дизайну, дешевший і простіший у догляді. І все ж натуральна замша залишається затребуваною у виробництві одягу та взуття. Причому матеріал розрізняють за декоративними властивостями, призначенням, характеристиками. Якою може бути натуральна замша:

- пофарбована – якщо коричнева, чорна та біла замша питань не викликає, то кольорова одразу стає предметом загальної уваги. Цікаво, що кольорові вироби, що втратили привабливість, згодом можна пофарбувати самостійно. Причому світлі тони успішно перефарбовуються в насичені та яскраві відтінки;

- перфорована замша – матеріал з перфорацією має виражені декоративні властивості. Полотно з дірочками, що формують візерунки, використовується для виготовлення одягу та аксесуарів, літнього взуття та прикрас;

- декоративна – шкіру розшивають, простібають, прикрашають напиленням. Такий матеріал використовується при виготовленні одягу та дизайнерських речей. Догляд за речами з декоративних шкурок складніший, а вартість більша. Але зовнішній вигляд виробів вищий за всякі похвали.

     Зі штучних різновидів окремо стоїть меблева замша. Її одержують із поліефірів і садять на бавовняну основу. Для поліпшення експлуатаційних характеристик матеріал обробляють водовідштовхувальними просоченнями. Також зустрічаються посилені варіанти штучної шкіри, відомі як антикіготь або антивандальні. (Див. зоб.5).
     
Ще одним затребуваним різновидом визнано стрейч замшу – штучне полотно з ворсом на лицьовій стороні та підвищеною еластичністю. Такий матеріал йде на виготовлення різноманітних виробів – від одягу до меблевої оббивки та автомобільних чохлів.


     Переваги

     Назвемо плюси та мінуси матеріалу. Для початку поговоримо про переваги. Що натуральна, що штучна шкіра на дотик м'яка та ніжна. Матеріал якісного вироблення прослужить довгі роки і не втратить привабливості.

     Головна риса замшевих виробів – вони виглядають дорого та презентабельно. Натуральна шкіра не виходить із моди, поєднується з одягом будь-якого формату, прикрашає молодіжний та зрілий гардероб.


     Недоліки

     До мінусів виробів можна віднести їхнє неприйняття вологи. У дощ замшеве взуття намагаються не вдягати. Але якщо все-таки доведеться крокувати калюжами, то тільки після попередньої обробки водовідштовхуючими просоченнями. Вони збережуть термін служби виробу та зроблять його носіння комфортним.

     Не залишимо поза увагою й складністі у догляді. Матеріал вважається примхливим, і звичайне прання йому не підходить. Але при правильному використанні замшеві речі слугують довго і тішать око.


     Галузь застосування

     За призначенням матеріал поділяютьна три категорії: для одягу, взуття, як меблева тканина. Також існують протирочні матеріали з ворсистої шкіри та автомобільні.


    Меблі

     Замша для меблів відрізняється підвищеною стійкістю до стирання. Зазвичай оббивні матеріали мають штучне походження. Замшу для оббивки меблів просочують додатковими речовинами, що підвищують довговічність, стійкість до механічних дій (Див. зоб.6).

     На дивани та крісла йде замша з антивандальним покриттям. Як автомобільні чохли використовується алькантара. Перфорована замша для авто радує довговічністю, різноманіттям кольорів, комфортом, правда, і коштує вона недешево.


     Догляд

     Вигляд виробу визначає подальший догляд. Натуральний та штучний матеріал вважаються однаково примхливими, але мають різницю у догляді. Вироби з мікрофібри можна прати у делікатному режимі, а от речі зі шкірки тварин такого поводження не потерплять. Для них краще сухе чищення.

     Вироби краще зберігати на вішалці чи розправленому вигляді. Але навіть після тривалого перебування у шафі річ не потрібно прасувати. Вона легко набуває початкової форми і розгладжується на тілі. Якщо прим'явся ворс, його піднімають за допомогою м'якої щітки.

     Якщо на виробі з'явилася пляма, не потрібно відразу її видаляти. В іншому випадку забруднення розмажеться і займе велику площу. Але й зберігати забруднену річ не можна. Правильніше промокнути вологе забруднення сухою серветкою, щоб не дати йому розповзтися. Жирна пляма добре зводиться тальком. Місце забруднення присипають та залишають на 2 – 3 години. Аналогічно діє крохмаль, але нимм не присипають пляму, а розводять із водою до стану кашки та обробляють шкіру. Стійкі забруднення обробляють розчином нашатирю з водою у співвідношенні 1:4.

     Більшість виробів з часом втрачає яскравість. Для освіження кольору використовують аерозольні барвники для замшевих речей. Наносити фарбу слід на очищену та висушену поверхню.

     Догляд за замшевим взуттям ускладнюється тим, що чистити виріб потрібно часто, причому делікатно. Нейтралізувати сольові розводи на зимовому взутті вдасться за допомогою розбавленого оцту. 9%-кислоту змішують навпіл з водою і проходять по плямі. Потім промокають серветкою. Щоб сіль не накопичувалася, виріб обробляють брудовідштовхувальними просоченнями.

"Все, що ми чуємо,- це думка, а не факт. Все, що ми бачимо,- це точка зору, а не істина."                                                                                                                   Марк Аврелій

Сонце

.
"Все, що ми чуємо,- це думка, а не факт. Все, що ми бачимо,- це точка зору, а не істина."                                                                                                                   Марк Аврелій

Сонце

.
"Все, що ми чуємо,- це думка, а не факт. Все, що ми бачимо,- це точка зору, а не істина."                                                                                                                   Марк Аврелій

Сонце

.
"Все, що ми чуємо,- це думка, а не факт. Все, що ми бачимо,- це точка зору, а не істина."                                                                                                                   Марк Аврелій