• Ласкаво просимо на Меблева майстерня.
 

Новини:

Крісла

Головне меню

Гобелен

Автор Сонце, Травень 30, 2022, 15:49:24 ПП

Попередня тема - Наступна тема

Сонце

Гобелен

    Тканина гобелен – одна з тканин декоративно-прикладного мистецтва, яка прийшла в сучасний світ з далекого минулого. ЇЇ відрізняє неминуча наявність оригінальних візерунків, орнаментів, картин та сюжетних композицій. Створюється малюнок завдяки особливому переплетінні кольорових ниток. Гобелен по суті – це тканий вручну безворсовий килим (шпалера), розкішний та дорогий, яким замість картин прикрашали стелі оселі в минулому. Сьогодні габеленове полотно використовують в першу чергу для оббивки меблів, але і не тільки.

     Назву гобелен (фр. gobelin) тканина отримала на прикінці 17 сторіччя завдяки двом братам французам, які носили дане прізвище. Вони сприяли широкому поширенню гобеленових тканин в Франції тим, що запровадили масове виробництво розкішних декоративних полотен на королівській мануфактурі. Але вигадали її не вони.
     Музеї світу зберігають ковдри та одяг, знайдені археологами – свідчення того, що ця тканина використовувалась ще в Стародавньому  Римі  і в Стародавньому Єгипті, і в Стародавньому Китаї. В ті часи шпалери ткали виключно вручну. Один майстер в рік міг виготовити гобелен розміром 1,5 на 1,5 метра, тому за тканину з бажаючих її купити він брав дорого – дозволити собі гобеленовий килим могли лише обрані.

     Технологія виготовлення залишилась незмінною з давніх часів – нитки поперечні (човник) перехресним способом переплітаються з нитками основи, утворюючи при цьому гарний малюнок. Тканина стає щільною та важкою.
     До 19 сторіччя шпалери ткали вручну. В 1804 році геніальний француз Жозеф Жаккар вигадав перший ткацький станок, призначений для створення тканин з складним візерунком. З цього моменту і почалась нова епоха в розвитку гобеленів – виробництво пішло значно скоріше і простіше.
     А в 20 сторіччі, коли з'явились механізовані ткацькі станки, ручне виготовлення пішло на нівець, так як воно було невиправдано дорогим та довготривалим. На станках полотно також виготовлялось з малюнками – різними квітами, геометричними та орнаментними мотивами, природними пейзажами, дитячими, історичними, любовними  та іншими тематичними сюжетами. Тільки  робити їх довіряли машинам. З появою нових видів ниток і способів їх фарбування, ціна на гобеленову тканину знизилась на стільки, що вона стада загальнодоступною  і з'явилась в кожній оселі.
     Цікавий факт – сьогодні і спеціалісти, і звичайні користувачі, гобеленом називають майже любий щільний, важкий, візерунчастий текстиль.


     Склад
     
     Тканина гобелен вимагає жорсткі вимоги до ниток поперечних (човник) та основи – перші повинні бути м'якими та еластичними, а другі володіти високою міцністю. В склад гобеленової тканини допускаються включати наступні матеріали:
-   Вовна (шерсть) (традиційно овеча, але може використовуватись і інша) – міцні і легко фарбуються волокна;
-   Шовк – відтінює вовну та інші нитки, роблячи полотно особливо святковим;
-    Льон, бавовна – полегшують сумарну вагу тканини;
-   Нитки золота, срібла, люрекс – надають тканині коштовний вигляд;
-   Синтетичні волокна – знижують вартість.

     На сучасному ринку представлено багато різновидів гобеленових тканин, які в залежності від різновидів гобеленових тканин, які в залежності від властивостей,  характеристик та інших факторів поділяють на групи.
     
     За способом виробництва виділяють два види гобелену:
-   Ткане полотно – виготовлене за стандартною технологією за допомогою жакардового переплетіння ниток;
-   Нетканий гобелен – малюнок наноситься на готову щільну основу нанесенням стібків кольорових ниток зі спіднього боку тканини.

     Ще тканини гобелен розрізняють:
-   За структурою – одно, двох та трьохшарові;
-   За вагою, яка залежить від щільності – важкі, легкі та середньої важкості;
-   За методом переплетення ниток – одно та двохбічні;
-   За методом оформлення зображення – з крупним чи мілким орнаментом, імітацією вишивки, меланжеві чи гладкофарбовані;
-   За стилем оформлення – східний, скандинавський, кантрі, прованс.

Основна властивість гобеленового полотна – це щільність, яка обумовлює наступні характеристики:
-   Високу міцність на розрив;
-   Низьке зминання;
-   Відмінну стійкість до зношування;
-   Довговічність
-   Відсутність розтягування ниток та їх посадки при вірному догляді.

     Переваги

-   Широкий спектр відтінків і візерунків, висока стійкість кольорів;
-   Краса та розкішний зовнішній вигляд;
-   Практичність та функціональність;
-   Стійкість до зношування та довгий термін використання
-   Приємна на дотик.

     Недоліки
-   Значна вага, що зменшує діапазон застосування
-   Заборона на прання та прасування, що ускладнює процес очищення та догляду.


     Область застосування

     Сфера застосування тканини гобелен визначається щільністю. Для виробництва одягу значно щільне і не підходить, так як йому важко надати потрібну форму, краще матеріал з щільністю до 180 грам на квадратний метр.
     Частіше гобелен використовують з оббив очною метою для м'яких меблів. Меблева тканина не може бути тонкою, так як знаходиться під впливом значних навантажень в процесі використання, тому щільність гобелена для меблів гуляє в діапазоні від 250 до 350 грам на квадратний метр.
     Ще з гобеленового  полотна виготовляють декоративні подушки, сумки, штори, покривала – для них береться середньо щільна тканина.
     Гобеленові ковдри та картини  бувають любої щільності, але чим вони товстіші, тим багатіше виглядають і довше слугують.


     Догляд

     Тканина гобелен хоч і зносостійка але потребує особливого догляду. Її не можна прати та прасувати, тому що на полотні можуть з'явитись переломи та заломи, які зіпсують зовнішній вигляд. Сучасні методи виробництва мають на увазі просочення гобелену  спеціальним складом, завдяки якому не пристає бруд, але через деякий час пил все рівно накопичується.
     
     Рекомендації з догляду та обробки виробів з гобеленової тканини:
-   Пил з поверхні легко збирається пилососом або м'якою щіткою;
-   При появі на гобелені плям для їх видалення необхідно звертатись в хімчистку;
-   Зберігати гобелени потрібно в добре провітрюваному приміщенні;
-   Розміщувати гобеленові вироби варто розміщувати так, що на них не потрапляли прямі сонячні промені, бо можливе вигорання тканини;
-   Наявність кішок в будинку створює загрозу цілісності гобелену, так вони полюбляють точити об нього кігтики;
-   Гобелени необхідно берегти від замочування, але протирання легко вологою ганчіркою освіжить їх зовнішній вигляд.

     Гобелен хоч став доступнішим завдяки сучасним методам виробництва, але так і залишився символом розкоші та багатства, а різноманіття видів і кольорів робить його необхідним в оформленні любих інтерьерів.

"Все, що ми чуємо,- це думка, а не факт. Все, що ми бачимо,- це точка зору, а не істина."                                                                                                                   Марк Аврелій

Сонце

"Все, що ми чуємо,- це думка, а не факт. Все, що ми бачимо,- це точка зору, а не істина."                                                                                                                   Марк Аврелій