Шеніл
Сьогодні шенілом оббивають дорогі вишукані меблі.
Шеніл – популярний м'який оббивочний матеріал.
Шеніл в перше був розроблений в Америці і початоково складався з начесаних вручну ниток. Унікальна тканина, що поєднує в собі пишність бархатистої шенільної нитки та складність жаккардового малюнка. З французької мови chenille – «гусениця» - такий вигляд має шенілова нитка, створена переплетенням звичайних ниток і пухнастого ворсу. Саме вона надає тканині додаткового об'єму, неповторність та особливу м'якість. З часом технологія виробництва змінювалась та вдосконалювалась, однак загальна структура матеріалу і його зовнішній вигляд лишились без змін. В нас час шеніл стає все більш популярним і його можна побачити в більшості меблевих майстернях.
Сучасний шеніл використовується не тільки для оббивки меблів, але й для пошиву штор, одягу та постільної білизни. Нові технології дозволяють швидко реагувати на найменші зміни моди, отримуючи чудові дизайни будь-якого стилю та фактури, імітуючи замшу, шкіру чи хутро. Особливо цінується поєднання натуральних (бавовна, віскоза) та синтетичних (акрил, поліестер) волокон. Завдяки цьому шенілові тканини поєднують екологічність з високою зносостійкістю та практичністю. Таким чином, шеніл – це універсальний матеріал. Широке поширення також отримав його різновид – жаккардовий шеніл (тип жаккарду, який має складне переплетіння і вишуканий зовнішній вигляд).
Тканина шеніл та її основні влавтивості Виготовлення фенілової тканини може здійснюватись з використанням самих різноманітних матеріалів, таких як льон, бавовна, шовк, поліестер. Тому від початкового матеріалу будуть залежати властивості тканини. Не дивлячись на це, основні властивості фенілу залишаються незмінними.
В процесі виробництва тканини одна з ниток тканини повинна бути пухнастою, тому меблева тканина шеніл має пухнату (ворсисту) поверхню. Вона не тільки виступає в ролі декоративного елементу, але і не утворює зкотишів та забруднень. Фарбується не готова тканина, а окремі нитки до плетіння. Таким чином, значно підвищується стійкість кольору фенілової тканини.
За типом плетіння шеніл може бути: гобеленовий, сатиновий, жаккардовий.
За складом шеніл може бути: бавовняний, віскозний, поліефірний, змішаного типу.
Властивості та експлуатаційні характеристики шенілу, будуть дещо змінюватись в заложності від виду матеріалу. За довжиною ворсинок виділяють два види матеріалу: мікрошеніл та єврошеніл. В основну нитку вплетені коротенькі ворсинки. Матеріал більш гладенький, м'який, частіше всього з малюнком. Його отримують або набивним методом або в процесі виробництва тканини використовують кольорові нитки.
Мікрошеніл використовують для оббивки меблів. Він не вицвітає, малюнок не зтирається від тертя. Меблі довгий час зберігають приємний вигляд.
Класичний – більш об'ємний та ворсистий. Матеріал м'який, міцний. Цей вид більше вбирає вилоги, його складніше чистити.
Переваги меблевого шенілу:- Міцність та стійкість до стирання;
- Естетичний зовнішній вигляд і приємний на дотик (особливо характерно для жаккардового шенілу);
- Гладенький та м'який;
- На поверхні не утворюються зкотишів;
- Тканина не втримує запахи;
- Широкий асортимент матеріалів та кольорів;
- Простота в догляді за тканиною та у використанні (немає необхідності в покупці дорогих засобів з догляду та частої чистки тканини);
- Не висока вартість в порівнянні з жаккардом та велюром (при цьому він не поступається в експлуатаційних характеристиках);
- Екологічний, зберігає тепло;
- Не вигорає;
- Не електризується;
- Не накопичує волосся, шерсть тварин.
Недоліки - На тканині з'являються затяжки від кігтиків домашніх улюбленців, металічної фурнітури на одязі;
- Від води на полотні залишаються розводи, тому дозволена лише сухе чищення;
- Матеріал вбирає вологу, варто слідкувати, щоб нічого не проливалось.
Догляд Догляд за шенілом в домашніх умовах – тільки сухе чищення, прати тканину або замивати заборонено. При чищенні варто використовувати правила догляду:
- Для видалення плям використовують тільки спеціальні засоби для чищення меблів;
- Чистять оббивку з допомогою щітки або пилососа, встановивши насадку для меблів;
- Матеріал заборонено прасувати та відпарювати;
- Плями які глибоко просочились краще довірити професіоналам.
Матеріал має високі естетичні властивості. При цьому він міцний та стійкий до стирання. Це вигідно відділяє його від велюру або бархату. Меблі з феніловою оббивкою довго зберігає привабливий зовнішній вигляд: тканина не вигорає під дією прямих сонячних променів. Це вигідно виділяє її від рогожки.